Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
xxx

Blog Emigranta - Autorskie Teksty Czerwonego hrabiego
Autorskie Teksty Czerwonego Hrabiego 

xx
xx

Świadomość a Sprawiedliwość społeczna

Świadomość a sprawiedliwość społeczna

Traktujemy się jako istoty inne niż zwierzęta. Twierdzimy, że tylko człowiek ma rozum. Nie powinniśmy więc  stosować w swoim postępowaniu naturalnego prawa przyrody w postaci egoistycznej walki o byt i dominację. 
Cóż z tego, że budujemy skomplikowane urządzenia, kiedy urządzamy sobie nawzajem różne  jatki wskazujące na górowanie niskich instynktów i wyrządzamy nawzajem krzywd.
Przyroda składa się z materii ożywionej i jak dotychczas sądzimy nieożywionej.
Wiele wskazuje na to, że jesteśmy  tylko, elementem przyrody ożywionej który rozwinął pewne elementy poznania i świadomości doskonalej niż inne zwierzęta. 

Czy tylko my  jako ludzie mamy świadomość i umiejętności poznania ? Pewnie nie. Mój siedemnastoletni pies z chorym sercem i chorobą tylnych łap, często nie mający sił wejść na I piętro i wnoszony przeze mnie do domu, od pewnego czasu usiłuje zakończyć powrót ze spaceru w mieszkaniu sąsiadów na parterze. Instynkt to nie jest, raczej świadomość swojej ułomności i rozumowanie na tym jak sobie ułatwić życie na starość. Świadomość nie uwzględniająca wszystkich aspektów rzeczywistości ale ludzie też na ogól posługują się świadomością ograniczoną. Memu psu w warunkach dostępnych jego rozumowi ukształtowała się taka a nie inna świadomość na podstawie warunków jego bytu. 
Niewątpliwie znajdujemy się na najwyższym szczeblu drobiny rozwoju świadomości lecz nadal nasza świadomość jest ułomna i niepełna.
Nasza świadomość kształtuje się
na podstawie naszego  bytu.  Jest inna w każdej warstwie społecznej czy ukształtowanym w innych warunkach regionie świata. Nie wszyscy też ludzie są  jednakowi w ramach danego środowiska. Jednak w kolejnych pokoleniach świadomość ludzka  rozwija i usiłują się w niej przebić coraz silniej zasady sprawiedliwości społecznej, pokoju i współpracy we wzajemnym współżyciu poszczególnych jednostek, społeczności państwowych oraz warstw społecznych. Co jakiś czas zasady te przegrywają z przyrodniczym egoizmem i popędami ale humanizm budzi się na coraz wyższym etapie rozwoju. 
 Ustawowe uznanie ze zwierzę nie jest rzeczą jest ogromnym sukcesem ludzkiej świadomości jednakże przede wszystkim pozostaje straszakiem prawnym niż nową moralnością. 
Nie powstał jeszcze Nowy Człowiek.
 Jeszcze dalecy jesteśmy jako ludzie nawet od faktycznego poszanowanie praw i godności wszystkich jednostek naszego gatunku. 
Pojęcie "nowy człowiek" to nie mój termin. Używa go Kościół Katolicki, używał Che Guevara. Chciałbym podkreślić, że bliższy jest mi "Nowy Człowiek" Che Guevary dla którego równość, sprawiedliwość, braterstwo i internacjonalizm będą sprawami tak normalnymi jak to, że jemy. Nowy Człowiek kościoła to człowiek moralnie układny ale nie z własnej woli tylko strachu przed nieznanym a więc to tylko forma podporządkowania się innemu prawu i innym jego egzekutorom a nie zmiany świadomości. 

x
Nie jest moim zamiarem stworzenie Teorii Świadomości czy Teorii Nowego Człowieka. Dlatego na tych stwierdzeniach się zatrzymam.
Chciałbym  dla celów praktycznych w kilku zdaniach uwypuklić kilka cech ludzkiej świadomości które winniśmy umieć zdefiniować bo definicja każdego zjawiska umożliwia przemyślenia w danym zakresie i działania.  Dopóty, dopóki rejestrujemy coś jako wielość pojedynczych zdarzeń  nie umiejąc zdefiniować jesteśmy wobec zjawiska bezsilni lub nie potrafimy jeśli jest korzystne właściwie go wykorzystać.
Prawidłowa definicja świadomości to wstęp do bardziej obiektywnej reakcji na otaczające nas zjawiska, w tym zjawiska  społeczno - polityczne.

x
Ogólnie Świadomość
rozumiem jako:
— stan czuwania , orientacji w tym co się dzieje ;
— najwyższy poziom rozwoju psychicznego charakteryzujący ożywioną istotę w tym człowieka ;
— specyficzna zdolność umysłu do odzwierciedlania obiektywnej rzeczywistości ukierunkowania społecznymi
   formami życia człowieka i ukształtowania w toku jego historycznego rozwoju.
- umiejętność werbalnego zdefiniowania zachodzących w świecie zjawisk;

x
Świadomość społeczna to ogół idei ,poglądów przekonań wspólnych dla całych grup społecznych,  klas społeczeństw wyznaczony przez ich byt społeczny . Świadomość ta spełnia określone funkcje społeczne, obejmujące postawy i opinie jednostek jak i utrwalone formy życia duchowego, ideologię, prawo, moralność, naukę itd.
— świadomość stale się zmienia,
— nie wszystkie grupy społeczne czy klasy mają klasową lub grupową świadomość społeczną  w pełni ukształtowaną  
— silniejsze ekonomicznie grupy społeczne nie tylko  sterują świadomością uboższych warstw ale nawet
    blokując ich rozwinięcie.

xx
Rodzaje świadomości społecznej
x

Klasowa - poczucie odrębnej wspólnoty interesów w oparciu o stosunek do środków produkcji,
Narodowa poczucie odrębności na podstawie wspólnoty losów dziejowych grupy ludzkiej
Polityczna - świadomość wpływu  na kształtowanie współżycia w ramach grup, klas i społeczeństw ,państw i świata. 
 
Elementem politycznej świadomości jest nasze zrozumienie konieczności politycznego zaangażowania. Od polityki zależy wszystko: Wolność osobista, wolność prasy, niezawisłe sądy, służby społeczne, szkolnictwo, kultura. Nawet te określania mogą mieć różne stany faktyczne w zależności jakiej warstwy społecznej polityka jest realizowana. Przykładowo; niezawisłość sądów jest tylko pozorem gdy świadomość ogólna sędziów jest związana z jedną z klas społecznych 
Stałą troską warstw silniejszych ekonomicznie jest niedopuszczenie do utworzenia się świadomości klasowej warstw uboższych w sytuacji gdy same tę świadomość mają i im są to klasy bogatsze tym bardziej bezwzględne w egzekwowaniu swej odrębności. Im bogatsza klasa tym trudniej udowodnić zachodzące w niej przestępcze zachowania, których znaczną część zamieniają po prostu w obowiązujące prawo. Ponadto świadomość nasza sama w sobie jest eklektycznym zlepkiem różnych wizji. Dlatego tak łatwo dajemy sobą sterować oraz wmawiać propagandzie co jest w naszym interesie.
Historyczna - umiejętność zobaczenia chwili obecnej na tle tysięcy sytuacji sytuacji z dziejów ludzkości Przykładowo wypadki przy pracy. Analizując zjawisko w skali historycznej od chińskiego muru przez pracę feudalnego chłopa i kapitalistyczne manufaktury możemy łatwo zdefiniować zjawisko a tym samym dojść do przyczyn i wypracowaniania przeciwdziałań społecznych.
Budując swoją teorię w oparciu o swoją świadomość będziesz
bezwiednie poszukiwał argumentów na rzecz swej teorii, pomijał lub pomniejszał znaczenie faktów przeciwko niej. Nieomylność i objawienie nie istnieją bo człowiek nie może przekroczyć progu własnej świadomości. Czynności umysłu człowieka zależą od jego osobowości, doświadczeń, pozycji społecznej. wszelkie więc wnioski i uogólnienia których człowiek dokonuje są wynikiem jego świadomości. Ponadto umysł potrafi bronić się przed nową, nieznaną wizją świata odmienną od tej którą znamy i którą tłumaczy nam sterująca świadomością ogółu społeczeństwa rządząca elita. 
Staraj się to pokonać, twórz,  działaj, nie zniechęcaj się pozornymi klęskami pokoleń.
Ludzka świadomość historyczna wskazuje, że
dzięki tym którzy co jakiś czas próbują budować świat sprawiedliwości społecznej niemożliwa jest już budowa chińskiego muru z milionem ofiar wśród pracujących. Do sprawiedliwości społecznej jednak jeszcze daleko. Odblokuj się, myśl i zmieniaj  jakość człowieczeństwa.

Edmund Bared     wrzesień 2008
xx
xx

Monitoring

 Monitoring 

Powrót do początku strony

 Powrót do strony głównej