Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

          zz          

Niech mi wolno będzie przedstawić ...

Edmund Bared

 

Wrogowie Ludu - List Gończy

Rok 1886.Nowojorski „New York Times” w dniu 5 maja  odnotowuje: Po kilku dniach strajków, manifestacji i brutalnych akcji policji doszło w końcu do krwawego starcia. zamieszki i rozlew krwi na ulicach Chicago. Szok wstrząsnął całym krajem. Przerażenie było tym większe, że w powszechnej opinii porządek społeczny Zachodu trzeszczał w szwach. Zaledwie 15 lat wcześniej upadła komuna paryska, a amerykańscy kupc i przemysłowcy świetnie pamiętali nienawiść i pogardę, z jaką francuscy komunardzi traktowali święte prawo własności

W 1877 r. Ameryką wstrząsnął wielki protest kolejarzy i robotników kolejowych - strajkujących o lepsze płace i krótszy dzień pracy - który błyskawicznie przenosił się ze stacji na stację i który został krwawo stłumiony.

Prowadzona przez związki zawodowe kampania na rzecz ośmiogodzinnego dnia pracy - którego wprowadzenie mogłoby rozładować nastroje - nie przynosiła jednak rezultatów. Pracodawcy skutecznie blokowali wszystkie próby zmiany prawa, twierdząc, że krótszy dzień pracy zwiększy koszty produkcji i doprowadzi do masowych bankructw.

W 1874 r. uchwalono co prawda ograniczenia czasu pracy kobiet i dzieci do dziesięciu godzin dziennie, ale tylko w jednym stanie. Nadal dziećmi czyszczono kominy domów lub wykorzystywano ich do sprzątania pod maszynami włókniarskimi w czasie ich pracy. Jeden kaleka więcej lub mniej to się nie liczyło.

  Przestrzegano tego zresztą niezbyt skrupulatnie, a karą za złamanie zakazu przez przedsiębiorcę było... 50 dol. wartych wówczas wprawdzie znacznie więcej niż dzisiaj, ale nadal niewiele dla właściciela fabryki. Renta lub emerytura pojęcia dla robotnika nieznane a każdy kaleka do końca życia musiał sobie radzić sam. Jakie to podobne do postawy wobec  kalectwa przy pracy w XXI wiecznej Polsce. Renta wartości jednego poselskiego obiadu i won.

 Dla uczczenia strajku robotników z Chicago w 1886 roku Pierwszy Maja uchwałą paryskiego kongresu II Międzynarodówki z 1889 roku  uznany został Międzynarodowym Świętem Mas Pracujących. 

Pierwsze obchody w wielu krajach w tym w Polsce  odbyły się już  w 1890 roku i stały się robotniczą tradycją. 
Tradycją która jest niezniszczalna do dziś
W dniu pierwszego maja 1890 roku robotnicy masowo porzucili miejsca pracy i wzięli udział w różnych formach obchodów zależnych od warunków specyficznych dla danego kraju. 

Nie zabrakło wśród nich i robotników polskich. W samej Warszawie około 10 tysięcy robotników porzuciło pracę i ruszyło w pochód. Siedemdziesięcioletni  wówczas Fryderyk Engels miał powiedzieć: . „gdyby Marks był jeszcze razem ze mną , żeby widzieć to na własne oczy...” Pomimo drastycznych form zakazów, uruchamiania przeciw manifestantom policji i wojska, pomimo, że padali ranni i zabici, pomimo, że organizatorów zamykano do więzień nie udało się zdławić tej robotniczej tradycji.
Tradycja trwa do dziś chociaż coraz mniej w niej przynajmniej przejściowo walki klas a więcej prób walki  o humanizację pracy.
  Nie było wtedy dnia wolnego  a  robotnicy porzucali pracę by czcić ten dzień który można też nazwać Dniem Ćwiczeń ,Policji bo tego dnia bez litości tratowała końmi bądź zabijała z broni palnej do kilkudziesięciu demonstrantów zależnie od kraju gdzie odbywała się demonstracja.
W Polsce dzień 1 maja jako dzień wolny od pracy stal się szanowaną przez władzę tradycją po 1945 roku bez szarż policji ale jako bezkonfliktowy dzień wolny od pracy ustanowiono go dopiero po II wojnie światowej po umocnieniu się PRL.

Przed wojną pierwszy maja był normalnym dniem roboczym, a w PRL-u stal się świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. Przed wojną a więc w okresie rządów Piłsudskiego wywodzącego się z PPS był to dzień odwagi porzucenia pracy i pójściaw pochodzie. Najliczniejszy pochód Gdyński z 1936 roku liczył 20 tysięcy manifestantów.

Ludzie szli spontanicznie z autentyczną wolą walki o lepsze jutro.
PRL zarzuca się wyreżyserowanie w najdrobniejszych szczegółach – począwszy od tak zwanych haseł po dekoracje witryn sklepowych i fasad budynków, kolorów i ilości wywieszonych flag, treści napisów na transparentach, muzyki nadawanej przez megafony uliczne itp., ale ta reżyserka państwowa dawała poczucie odprężenia i wypoczynku pospełnieniu wymagań od ojczyzny

Dla pokolenia które o taką chwilę walczyło był to spacer i piknik bez strachu, że za chwilę zaatakuje policja, by nie trzeba było nosić flag z żądaniami pracy i chleba bo praca i chleb był. Ośmiogodzinny dzień zaś pracy obowiązywał ustawowo przedwojenne wiece polityczne  po pochodach zastąpiono Akademiami z udziałem władz państwowych i połączone z pogodną uroczystością wręczania  odznaczeń państwowych. Bo państwo było chłopsko – robotnicze i dla ochrony pochodu nie potrzeba było jakiś Akcji Socjalistycznych czy ochotniczych oddziałów młodych robotników. Ochronę zapewniała  państwowa służba bezpieczeństwa  robotniczo- chłopskiego państwa  i doraźnie powoływane Milicje Robotnicze.

Robotniczą tradycję nie pracowania w dniu 1 Maja ustawowo zaklepano dopiero po umocnieniu się władzy ludowej ustawą z 26 kwietnia 1950 roku  W Preambule ustawy napisano

„Dla udokumentowania   osiągnięć i zwycięstw klasy robotniczej , przewodniej siły narodu budującego socjalizm Jako wyraz umocnienia się władzy ludowej W hołdzie tysięcy bojowników wolności i postępu .Dla zamanifestowania  solidarności Narodu Polskiego z siłami pokoju i postępu na całym świecie w 60tą rocznicę pierwszego obchodu  międzynarodowego święta proletariatu w |Polsce stanowi się co następuje:
Art. 1 Dzień 1 Maja jest dniem święta państwowego , wolnym od pracy
Art. 2. Wykonanie ustawy porucza się Prezesowi rady ministrów  i wszystkim Ministrom
|Art. 3. Ustawa wchodzi w życie b z dniem ogłoszeni
Podpisał:
Prezydent Rzeczypospolitej: Bolesław Bierut

Fakt istnienia Święta Pracy był tak oczywisty ze ustawodawcy zapomnieli go nazwać i pozostał właściwie do dziś dniem bezimiennym o którym wszyscy wiedzą, że Pierwszy maja jest Świętem Pracy . Nastąpił zapis w ludzkiej podświadomości silniejszy od słowa pisanego.

Przyszli zamachowcy mieli kłopoty z  nazwaniem dnia na który robią zamach. 

Do 1999 roku  nie było zamachów na święto chociaż kuło ono w oczy działaczy tzw. robotniczej „Solidarności” i jej działaczy popychanych do działania przez kler i obcą agenturę. Na pierwszy zamach odważyła się grupa byłych działaczy „Solidarności” działająca w ramach  Akcji Wyborczej „Solidarność” w 1999 roku składając projekt ustawy  o likwidacji Święta 1 Maja   

Spiszę nazwiska ku pamięci pokoleń:.

Byli to posłowie Akcji Wyborczej „Solidarność” wpieranej przez ówczesnego przewodniczącego tego rzekomo robotniczego związku Mariana Krzaklewskiego. Związku mającego w tradycji obronę trzech robotników w wyniku której wrócili Oni do pracy a pracę straciły miliony.

A oto sygnatariusze projektu likwidacji święta 1 Maja:

Marian Blecharczyk  - Białystok, wyższe elektronik. Ostatnio zastępca prezydenta Białegostoku

 Henryk Dykty – Ostrołęka, wyższe prawnik, ostatnio pracownik NIK

 Roman Giedrojć  - Słupsk , inż. mechanik ostatnie dane: z-ca inspektora Pracy ds. nadzoru,

Wojciech Hausner – Kraków  nauczyciel historii,  praca  w komitecie otganizacyjnym Samorządowego konkursu Nastolatków „8 wspaniałyc

 Wiesław Kiełbowicz – Jelenia Góra wykształcenie wyższe chemik. W 2002 roku zlustrowany negatywnie. Brak danych na dziś o jego życiu politycznym lub działalności gospodarczej.

 Ewa Makowska – Skierniewice wykształcenie wyższe lekarz, Aktualnie  Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.

Stefan   Niesiołowski –Łódź  aktualnie poseł i vivemarszałek sejmu – biolog –profesor zwyczajny, nauczyciel akademicki

 Waldemar Pawłowski – Białystok wyższe KUL humanista , pracownik urzędu miejskiego w Białymstoku

   Marian Piłka – Siedlce KUL humanista z zawodu rolnik

 Grzegorz Schreiber – Bydgoszcz  wykształcenie wyższe pedagogiczne. Także poseł obecnej kadencji

 Waldemar Mieczysław Sikora – Rzeszów  Wyższe elektryczne –Kieruje Komitetem  Obrony Dzieci przed Patologiami Społecznymi

 Jacek Szczot  Lublin  KUL prawo kanoniczne ,prawnik w 2008 roku zarzut fałszerstwa  pobrania bonów paliwowych. Skazany

Tomasz Szyszko Konin historyk , przedsiębiorca prywatny .Od 2001 roku wycofał się z życia politycznego

 Zbigniew Wawak Bielsko – Biała KUL prawnik. Prywatna kancelaria adwokacka

 Ryszard Wawryniewicz  Wałbrzych historyk, doradca gospodarczy

 Stanisław Wądołowski Szczecin PIS technik mechanik. Technik spawania

 Tomasz Wełniak Siedlce prawnik, dziennikarz zmarł w 2011 roku

 Stanisław Zając Krosno ,prawnik zginął w katastrofie pod Smoleńskiem

Gwoli historycznej pamięci i sprawiedliwości Waldemar Pawłowski i Stanisław Wądołowski  wycofali swoje podpisy spod tego wniosku
Wnioskodawców miał reprezentować ówczesny poseł Zbigniew Wawak

Projekt wpłynął do Sejmu w dniu 21 maja 1999 roku jako druk poselski nr 1203 Opis projektu:- zniesienie 1 maja jako dnia wolnego od pracy i wprowadzenie w to miejsce następnego dnia po Zielonych Świątkach .
W dniu 22 czerwca 1999 roku skierowano go do Komisji Polityki Społecznej gdzie utknął i do dziś leży w szufladzie jako sprawa niezamknięta. 

Zamachowcy tak uzasadniali swój projekt:

 „Przedłożony projekt zakłada zmianę w ustawie o dniach wolnych od pracy po1egajacy na zniesieniu święta państwowego 1 maja i pozbawieniu tego dnia charakteru ustawowego dnia wolnego od pracy Jednoczenie, nie chcąc pozbawiać obywateli ustalonej już ilości dni wolnych od pracy, postuluje przywrócenie jednego ze zniesionych ustawą  o dniach wolnych od pracy z 18 stycznia 1951 r. świąt drugiego dnia Zielonych Swiqtek, obchodzonego przez wszystkich chrześcijan jako święto Zesłania Ducha Świętego Ustawowo wolny od pracy jest pierwszy dzień Zielonych Świątek, który  to w ustawie zbędne powtórzenie - przypada zawsze w niedzielę. Przywrócony drugi dzień Zielonych Świątek przypadać będzie zawsze w poniedziałek ósmego tygodnia po Wielkiej Nocy. Będzie to jednocześnie przywrócenie znaczenia obchodów święta ruchu ludowego którego obchody tak głęboko zapisały się w tradycji n polskiego ruchu ludowego przed II wojną światową' ‘
 Zniesienie święta państwowego 1 maja jest oczywista konsekwencjq porzucania przez polskiego, suwerennego już ustawodawcę; ideologii marksizmu-leninizmu. Stworzony w oparciu o ideologię marksizmu-leninizmu totalitamy system polega na pozbawianiu narodów i obywateli wolności i godności. Stosował terror jako metodę; sprawowania władzy.
Jednym z elementów systemu była swoista świecka, materialistyczna pseudoreligia z napuszonq, bizantyjską obrzędowością Masowo organizowane przez komunistyczne władze pochody były szczególnym rysem kolektywistycznej ideologii. Rzecz charakterystyczna, ze także w nazistowskiej w Trzeciej Rzeszy Niemieckiej obchodzono święto pierwszego maja w sposób identyczny: ten sam kult pracy, fabryki, wydajności i robotnika. ten sam rozmach. Ten sam majestat przemocy i hipokryzji. Obchody różniły się tylko sztandarami (sierp i m1ot- swastyka), portretami  wodzów narodu nazwami partii.
Ten pierwszomajowy kult pojawił się w Polsce wraz ze zdobyciem władzy  przez zainstalowaną przez Komintern sowiecką agenturę. Polakom nie może się kojarzyć inaczej  jak ze zniewoleniem i upokorzeniem . Pochody pierwszomajowe pozostaną Polsce na zawsze symbolem zwycięstwa czerwonego sztandaru komunizrnu, symbolem zwycięstwa zbrodniarzy, których podobizny noszono na czele pochodów - .Lenina, Dzierżyńskiego Stalina
Nie ma żadnych powodów, aby suwerenny ustawodawca niepodległej Trzeciej Rzeczypospolitej tolerował ten symbol zniewolenia Polski. Projekt ustawy nie rodzi zobowiązań budżetu państwa. Nie zawiera sprzeczności z prawem Wspólnot Europejskich „

Następnym aktem  zamachu, nie koniecznie polskim ale już na skalę europejską był akt akcesyjny przystąpienia do Unii Europejskiej Polski i 9 innych państw zawarty w dniu 26 kwietnia 2004 roku .Wyznaczał On dzień przystąpienia tych krajów na 1 Maja 2004 roku
W Warszawie odbyła się wielka feta organizowana przy Grobie Nieznanego Żołnierza i wniesienie na maszt przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego  flagi Europejskiej  połączona z  ceremonią sztucznych ogni. Ognie odpaliły ale feta jako tradycja nie odpaliła i 1 Maja w świadomości ludzi pozostał Świętem Pracy.
      W lipcu 2005 roku Sejm ustawowo uchwalił że Dzień 16 października jako Dniem Papieża Jana Pawła II ale są zakusy na 1 Maja jako Święta Państwowego  Błogosławionego Jana Pawła Drugiego bo właśnie 1 Maja Benedykt XVI następca na tronie piętrowym beatyfikował zmarłego papieża Jana Pawła II co też mogło być zamierzonym  uderzeniem w Święto Pracy. Inicjatywę zamiany 1 Maja w Święto Państwowe Błogosławionego Jana Pawła II w 2011 roku  podjął Kazimierz Jaworski  z Chmielnik - senator z PIS

Zamachy trwają i będą wracać dopóty dopóki władza nie zobaczy  siły ludzi pracy.  Trzeba wyjść  z domowych zaciszy i na piknikach ,czy w  pochodach manifestować Święto Pracy.
 Chroniąc tradycję dnia który przez lata uchował się jako nigdy  nie nazwany ustawowo  ale zawsze wolny od pracy pozwalający na demonstracje w sposób  akceptowany przez państwo lub wymuszany przez robotników.

 Rządzącej w Polsce  prawicy przez lata mocno doskwiera tradycja 1 Maja i w 2007 roku dokonała zmiany w preambule PRLowskiej ustawy  z 1950 roku i ustawą z dnia 12 stycznia 2007 roku o zmianie ustawy o ustanowieniu 1 maja świętem państwowym  zmieniła cytowaną wyżej treść preambuły z art. 1 ustawy z 1950 roku  na:

 „W hołdzie wszystkim tym którzy swoja pracą tworzyli wielkość naszej ojczyzny, wspierali jej rozwój i budowali przyszłość dla następnych pokoleń dla podkreślenia wartości pracy ludzkiej- rozumianej jako moralny obowiązek człowieka, ale też jako doskonalenie świata nas otaczającego – dokonującej się poprzez wszechstronny rozwój osoby ludzkiej. W trosce o zachowanie godności pracy ludzkiej i wiążącej się z tym wolności i mądrości Stanowi co następuje

Dalej pozostaje treść z 1950 roku 

A nas tradycja obliguje do obrony Święta .

Opracował Edmund Bared Bartusiak 
Marzec 2013 rok

   Monitoring                   Powrót do początku strony                                   Powrót do strony głównej